Chat with us, powered by LiveChat BUS 272 – A company uses raw material to produce | acewriters
+1(978)310-4246 credencewriters@gmail.com
  

A company uses raw material to produce two products. For $150, a unit of raw material can be purchased and processed into four units of product 1 and two units of product 2. If x1 units of product 1 are produced, they can be sold at (205 – x1) dollars per unit. If x2 units of product 2 are produced, they can be sold at (140 – x2) dollars per unit. (Negative prices are not permitted.) The company can choose the number of units of raw material that are purchased and processed. How can the company maximize its profit?Remember:Profit = Total Revenue – Total CostRevenue = Price x QuantityPlease use excel to solve the question.

error: Content is protected !!